80. rocznica Nocy Kryształowej. Szczecin

W piątek 9 listopada przypada rocznica Nocy Kryształowej. O godzinie 16 na ulicy Dworcowej, obok miejsca gdzie stała synagoga, zapalmy znicze!

Noc Kryształowa:  noc  z 9 na 10 listopada 1938 r.  – pogromów Żydów w całych Niemczech. Palono synagogi, niszczono sklepy i mieszkania. W Szczecinie podpalono synagogę, która stała przy ul. Dworcowej. Straży pożarnej zabroniono gaszenia pożaru.

Apel o zapalenie zniczy przy ul. Dworcowej  w rocznicę wydarzenia zamieścił w sieci Albin Majkowski, wiceprzewodniczący gminy żydowskiej w Szczecinie:
„Drodzy znajomi szczecinianie, widziałem Was w ciągu ostatnich dni na różnych cmentarzach naszego pięknego miasta. Paliliście światła pamięci na grobach swoich bliskich, znajomych i tych całkiem Wam obcym osobom.
Zawsze w akcie szacunku za to, że byli z nami, czasami obok, a w większości jednak dużo przed nami. Proszę Was, pomyślcie również o tych, którzy byli przed Nami w tym mieście, a którzy grobu nigdy mieć nie będą. 9 listopada przypada 80. rocznica Nocy Kryształowej, początku końca, który pierwszy swój akt miał w Szczecinie w 1938 roku. Zaledwie 80 lat temu.
9 listopada w piątek o godz. 16 na ulicy Dworcowej pod miejscem spalonej synagogi szczecińskiej zapalmy wspólnie światło pamięci. NIGDY WIĘCEJ!”

Za :http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,24137709,przyjdz-ze-zniczem-na-miejsce-po-synagodze-80-rocznica-nocy.html

Zdjęcie u góry: 10 listopada 1938. Płonie synagoga przy dzisiejszej ul. Dworcowej, archiwum

Share Post
Written by
No comments

LEAVE A COMMENT