Koszalin: spotkanie z Krzysztofem Łozińskim

Kiedy?

Czwartek 26.01.2017 w godzinach 18:00 – 19:00

Gdzie?

Koszalińska Biblioteka Publiczna
pl. Polonii 1, 75-415 Koszalin

KRZYSZTOF ŁOZIŃSKI w listopadzie 2015 r. opublikował w internecie artykuł „Trzeba założyć KOD”. To on jest więc człowiekiem, który wymyślił Komitet Obrony Demokracji. I to bynajmniej nie był przypadek, bo jego życiorys sprawia, że trudno sobie wyobrazić ktokolwiek, kto lepiej potrafiłby, odniesieniem do niegdysiejszego Komitetu Obrony Robotników, uruchomić masowy ruch buntu przeciwko niszczeniu demokracji w Polsce.
Łoziński jest: pisarzem, publicystą, alpinistą, mistrzem i instruktorem wschodnich sztuk walki, a przede wszystkim działaczem antytotalitarnej opozycji zarówno w czasach PRL, jak i obecnie. Z polityką czynnie zetknął się podczas „Marca 68” wskutek czego studia uniwersyteckie zamieniono mu na zasadnicze wojskowe. Uniwersytet Warszawski skończył więc z dwuletnim opóźnieniem i natychmiast, w 1976 r. włączył się w prace KOR, a po jego rozwiązaniu KSS KOR. Jednym ze skutków była zmiana pracy, z nauczyciela fizyki na technicznego w teatrze.Po powstaniu „Solidarności” działał m.in. w Zarządzie Regionu Mazowsze.
Brał udział w przygotowaniach do zejścia związku do podziemia, a później w latach 1982–1989 kierował kilkoma grupami warszawskiej podziemnej „Solidarności”. Z przerwami, bo w 1982 został aresztowany, a w 1983 najpierw skazany na 1,5 roku więzienia, a następnie zwolniony po rozprawie odwoławczej. Do przełomu w 1989 był nękany; zwolnieniami z pracy, przesłuchaniami, zatrzymaniami i rewizjami. Wrócił do czynnego uprawiania polityki wraz z powstaniem KOD, jako jeden z 21 jego założycieli..
Pod koniec lat 80. przebywał w: Afganistanie, Indiach i Singapurze. Od 1989 był współpracownikiem Amnesty International. W 2004 współtworzył i był naczelnym redaktorem internetowego dwutygodnika „Kontrateksty”, przekształconego później w portal „Studio Opinii”.
Jako taternik i himalaista ma na koncie trzysta przejść solowych, ponad 60 nowych dróg w Tatrach, a także udział lub kierowanie kilkoma wyprawami w Hindukusz i Himalaje.Do tego parę po raz pierwszy zdobytych szczytów i nowych dróg w tych górach. Przez dwadzieścia lat prowadził też szkołę walki kung-fu.
Najlepiej jednak biografię Krzysztofa Łozińskiego prezentuje on sam na łamach „Studia Opinii”: http://studioopinii.pl/krzysztof-lozinski/

tor

Share Post
Written by
No comments

LEAVE A COMMENT