Obchody 30 rocznicy zakończenia strajków w Szczecinie 1988 roku

Komitet Obrony Demokracji w Szczecinie wraz z Edwardem Radziewiczem i Andrzejem Milczanowskim zapraszają na obchody 30 rocznicy zakończenia strajków w Szczecinie 1988 roku, które odbędą się pod Bramą Główną Zarządu Portu Szczecin – Świnoujście (ul. Bytomska 7) w poniedziałek, 3 września 2018r. o godz. 20,00.

3 września 1988 roku zakończył się najdłuższy w historii polskiego Szczecina strajk robotników. Strajk zaczął się w szczecińskim Porcie i w tym Porcie się zakończył. Strajkującym w kilku miastach Polski robotnikom nie udało się podpisać żadnego porozumienia, ale w następstwie strajków 88 roku upadł rząd Zbigniewa Messnera i ogłoszono decyzję o podjęciu rozmów Okrągłego Stołu.
Na zakończenie strajków w Szczecinie Międzyzakładowy Komitet Strajkowy pod przewodnictwem Edwarda Radziewicza wydał oświadczenie, w którym czytamy: „(…) Zrezygnowaliśmy z żądania podwyżki płac aby mocno i zdecydowanie podkreślić wolę walki o niezależny związek zawodowy „Solidarność”. Nie chcemy od władz wynagrodzenia za czas strajku (…)”

Dziś mija trzydziesta rocznica tych wydarzeń, a obecna Solidarność odmawia prawa głosu podczas uroczystości rocznicowych tamtym bohaterom. Wyznaczono Im miejsca w drugim szeregu gości, by wysłuchali co ma do powiedzenia szefowa kancelarii prezydenta RP i prezydent Szczecina.
Nie o taką Solidarność walczyli ludzie w 80 i 88 roku, nie taką rolę widzieli dla Solidarności jej ówcześni przywódcy, dlatego nie można dopuścić do zawłaszczenia symboli i najważniejszych dat w historii Polski przez organizację, która solidarność Polaków utożsamia z solidarnością z partią rządzącą, skupiającą się na zakłamywaniu historii i wygumkowywaniu z kronik Polski nazwisk bohaterów.

W poniedziałek, 3 września 2018  o 20:00 trzeba być pod Bramą Główną Zarządu Portu Szczecin – Świnoujście ul. Bytomska 7!

Fot. Archiwum Rzeczpospolitej

Share Post
Written by
No comments

LEAVE A COMMENT