Odsłonięcie kamienia Władysława Bartoszewskiego w rocznicę odzyskania wolności 4 czerwca

W poniedziałek 4 czerwca 2018 o godzinie 18:00 nastąpi odsłonięcie kamienia Władysława Bartoszewskiego w rocznicę odzyskania wolności 4 czerwca.
Komitet Obrony Demokracji w Szczecinie zaprasza wszystkich mieszkańców Szczecina, organizacje społeczne i partie polityczne, a także przyjaciół z innych części województwa i kraju pod Pomnik Czynu Polaków na Jasne Błonia w Szczecinie.
Będziemy świadkami uroczystego odsłonięcia kamienia upamiętniającego jednego z architektów odradzającej się demokratycznej Polski, Honorowego Obywatela Miasta Szczecina – Władysława Bartoszewskiego.

Odsłonięcie kamienia Władysława Bartoszewskiego w rocznicę odzyskania wolności 4 czerwca

4 czerwca to data o szczególnym znaczeniu dla Polski – suwerennego i demokratycznego państwa wolnych i świadomych swoich praw obywateli. Tak Sejm w 2013 roku uzasadniał podjęcie Uchwały ustanawiającej ten dzień Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.
29 lat temu odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. W efekcie ustaleń „Okrągłego Stołu” wybory do Senatu były całkowicie wolne i tam opozycja zdobyła 99 na sto możliwych mandatów. Do Sejmu natomiast dostało się 161 posłów z opozycji, bo na taką maksymalną liczbę opiewał kontrakt zawarty z komunistami. Szefem rządu został Tadeusz Mazowiecki. Stał się tym samym pierwszym po II Wojnie Światowej niekomunistycznym premierem w Europie Środkowo-Wschodniej

Komitet Obrony Demokracji w Szczecinie od trzech lat organizuje obchody rocznicowe. W poprzednich latach były to Marsze Wolności, w których szczecinianie bardzo tłumnie brali udział, czasem mimo bardzo niekorzystnych warunków pogodowych.
W tym roku te obchody przybiorą jednak specjalny charakter.

Kamień, który ustawili na Jasnych Błoniach wolni i świadomi swoich praw obywatele tego miasta, został usunięty i porzucony na psiej polanie przez służby miejskie. Dzięki staraniom członków KOD ponownie stanie, już na stałe, na szczecińskich Jasnych Błoniach, w zgodzie ze wszystkimi przepisami prawa.

Mamy nadzieję, że ten kamień – symbol krzyku obywateli zatroskanych poziomem debaty publicznej, niszczeniem autorytetów i upadkiem fundamentalnych wartości, będzie kamieniem węgielnym rozpoczynającym budowę społeczeństwa jako wspólnoty ludzi, opartej na szacunku, godności, przyzwoitości, a także solidarności społecznej.

Zainaugurowana zostanie też działalność Komitetu Społecznego „Warto być przyzwoitym”, powołanego w celu przeprowadzenia zbiórki publicznej na posadowienie na Jasnych Błoniach pomnika w kształcie ławeczki z postacią Władysława Bartoszewskiego.
O planach i kalendarzu działań członkowie Komitetu Społecznego poinformują podczas briefingu prasowego, który zaplanowany jest po uroczystościach rocznicowych i odsłonięciu kamienia, tj. 4 czerwca 2018 r. ok. godz. 19,00 przy Pomniku Czynu Polaków w Szczecinie.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2047084478898120/

 

 

Share Post
Written by
No comments

LEAVE A COMMENT