9 maja 2018: Rozum i emocje w polityce, Radosław Ptaszyński

kawiarenka spotkanieKolejne spotkanie w cyklu Kawiarenki Obywatelskie

Naszym gościem będzie politolog, historyk i socjolog Radosław Ptaszyński. Porozmawiamy o racjonalności i nieracjonalności w polityce czyli „Rozum i emocje w polityce”.

W czasach, gdy populizm rośnie w siłę a rozsądne, wydawałoby się, narody wybierają na swoich przywódców osoby, które trudno byłoby nazwać racjonalnymi,  pora zastanowić się głębiej, w jakim kierunku zmierza współczesny świat.
Czy czeka nas mroczna epoka mistycyzmu, czy otrząśniemy się i wrócimy na drogę oświecenia?

Jak to zwykle bywa na Kawiarenkach, nie wiadomo w jakim kierunku potoczy się dyskusja. Może skupimy się współczesności, a może będzie więcej przykładów z historii. Rozległość zainteresowań pana Ptaszyńskiego gwarantuje, że wszystko jest możliwe.

Dr Radosław Ptaszyński – politolog, socjolog, historyk; adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.
Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół, przemian społecznych i politycznych zachodzących w Polsce po drugiej wojnie światowej, biografistyki, myśli politycznej oraz stosunków polsko-amerykańskich i polsko-francuskich po 1945 r.;
sekretarz redakcji Polish Biographical Studies; członek zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Szczecinie; stypendysta Ośrodka Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu; członek Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich i Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej.
Opublikował m.in. Wojskowy Sąd Rejonowy i Wojskowa Prokuratura Rejonowa w Szczecinie w latach 1946–1955, Sensus catholicus. Katolicy świeccy w Polsce Ludowej. Postawy – aktywność – myśl. Studia i szkice, (współredaktor), Toruń 2014.
W ostatnich miesiącach ukazała się praca dr Ptaszyńskiego Stommizm. Biografia polityczna Stanisława Stommy.

Przyjdź, posłuchaj i, jak zwykle, zadaj pytanie naszemu Gościowi.

Temat:
Rozum i emocje w polityce

Kto?
Dr. Radosław Ptaszyński

Kiedy?
Środa, 9.05.2018, godz. 18:00

Gdzie?
Kawiarenka Duet, WNEiZ, ul. Mickiewicza 64

Serdecznie zapraszamy!

 


Share Post
Written by
No comments

LEAVE A COMMENT