Spotkanie z Andrzejem Milczanowskim w rocznicę 13 grudnia 1981

.W 37 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego zapraszamy na spotkanie przy kawie z Andrzejem Milczanowskim –  faktycznym przywódcą strajku w Stoczni Szczecińskiej przez pierwsze dni tamtego okresu.
Andrzej Milczanowski jest aktywnym uczestnikiem manifestacji KOD i krytykiem obecnego sposobu sprawowania władzy.

Kolejne spotkanie z cyklu Kawiarenki Obywatelskie

Kiedy?
Czwartek, 13 listopada w godzinach 18:00 – 20:00

Gdzie?
Kawiarenka Duet, WNEiZ, ul. Mickiewicza 64

Andrzej Milczanowski już 15 grudnia po dramatycznym przemówieniu do strajkujących robotników, został aresztowany. Następnie skazano go w tzw. „procesie jedenastu” na 5 lat więzienia i 3 lata pozbawienia praw obywatelskich. Na mocy amnestii zwolniony 17 IV 1984r.

Nie wszyscy 13 grudnia spali do południa… O tym też porozmawiamy. Ale też o tym, czy zamach stanu możliwy jest tylko poprzez użycie wojska przeciwko obywatelom, czy też poprzez zamach na państwo prawa, wymiar sprawiedliwości i wolne media.

Konieczność czy zamach stanu?

13 grudnia 1981 roku dla wielu to już zamierzchła przeszłość. Jednak dla dużej grupy obywateli  to wciąż żywe obrazy. Widok czołgów na ulicach miast, Jaruzelskiego przemawiającego w telewizji zamiast teleranka, kontrolowanych rozmów telefonicznych, zakazu zgromadzeń i godziny policyjnej.
Stan wojenny to przede wszystkim zatrzymania, aresztowania i więzienia dla opozycjonistów, trauma ich rodzin.
Mimo upływu lat wciąż toczy się w Polsce dyskusja – czy stan wojenny był wypełnieniem ultimatum wobec grożącej ze strony Związku Radzieckiego agresji na Polskę czy rozpaczliwą próbą utrzymania się przy władzy ówczesnej ekipy i zatrzymania wolnościowych dążeń polskiego społeczeństwa.
Nie ulega wątpliwości, że w czasie gdy trwał festiwal Solidarności, w Polsce odbywały się ćwiczenia i gry sztabowe wojsk polskich, radzieckich i całego Układu Warszawskiego.

Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok. O godzinie 0:00 w nocy z soboty  12. na niedzielę 13. grudnia 1981 –  oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. 10 tysięcy funkcjonariuszy wzięło udział w Akcji „Jodła”, której celem było zatrzymanie i umieszczenie w uprzednio przygotowanych aresztach i więzieniach wytypowanych osób, uznanych za groźne dla bezpieczeństwa państwa.
W działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok.100 tys. żołnierzy WP i funkcjonariuszy MSW. Na ulicę miast wyjechało 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9000 samochodów. Użyto eskadry helikopterów i samoloty transportowe.
W okresie trwania stanu wojennego, zostało internowanych ok. 10 tys. osób, a podczas strajków i manifestacji w tym czasie wg IPN zginęło 56 osób.

Wydaje się, że dziś nam takie wydarzenia nie grożą. Jesteśmy członkiem NATO, więc liczymy, że państwa sojusznicze powstrzymają rosyjskie próby rozszerzania swojej strefy wpływów.
Ale czy możemy czuć się bezpieczni? Czym jest „Polska Racja Stanu” tak często ostatnio podnoszona przez polityków PiS?

Serdecznie zapraszamy!

Share Post
Written by
No comments

LEAVE A COMMENT