Protesty w obronie sędziego Igora Tuleyi zaplanowano dziś, 8 czerwca br. na godz. 18.00 w bardzo wielu miastach w całej Polsce, w tym także i w naszym regionie.

Sędzia Tuleya naraził się pisowskim władzom tym, że w obecności mediów odczytał uzasadnienie orzeczenia w sprawie niesławnego głosowania w sejmowej Sali Kolumnowej. We wtorek odważnego sędziego chciałaby przesłuchać tzw. Izba Dyscyplinarna SN. To nielegalnie działające ciało, sędzia więc zapowiedział już, że na przesłuchanie się nie stawi.

Silni razem

Organizatorem dzisiejszych protestów jest Komitet Obrony Demokracji oraz organizacje prawnicze (w Szczecinie jest to Iustitia). Wsparły nas też Amnesty International i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

W Szczecinie spotkamy się przed Sądem Rejonowym na placu Żołnierza. W Stargardzie przed sądem przy ul. Wojska Polskiego. W Gryficach przed sądem przy ul. Wysoka Brama. W Pyrzycach przed sądem przy ul. Staromiejskiej. W Myśliborzu przed sądem przy ul. Niedziałkowskiego, a w Kołobrzegu przed sądem przy ul. Katedralnej.

Nielegalna izba

KOD Koszalin przygotował petycję w obronie sędziów Igora Tuleyi i Waldemara Żurka:

„Niniejszym wyrażamy solidarność z sędziami Igorem Tuleyą oraz Waldemarem Żurkiem. Stanowczo domagamy się, aby pisowskie władze zaprzestały nękania obu odważnych sędziów. Obaj narazili się władzy. Sędzia Igor Tuleya ostatnio tym, że w obecności mediów odczytał uzasadnienie orzeczenia w sprawie niesławnego głosowania w sejmowej Sali Kolumnowej. We wtorek uchyleniem immunitetu sędziego Tuleyi ma się zająć tzw. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Przypomnijmy, że Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że organ ten nie jest sądem i zamroził jego działania. Również Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN uznała, ze tzw. Izba Dyscyplinarna nie jest sądem.

Z kolei wobec sędziego Waldemara Żurka wszczęto postępowanie dyscyplinarne, gdyż ten kwestionował umocowanie Kamila Zaradkiewicza, byłego pisowskiego komisarza w Sądzie Najwyższym. Kwestionował także umocowanie neoKRS. Kwestionował słusznie, ponieważ neoKRS została wyłoniona niezgodnie z Konstytucją i nie ma znamion organu konstytucyjnego. Tym samym także popartego przez neoKRS Kamila Zaradkiewicza nie można uznać za sędziego Sądu Najwyższego”.

Na zdjęciu mur Sądu Rejonowego w Kołobrzegu.

Fot. KOD Kołobrzeg

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT