Jakiego KOD-u chcemy, czyli pogłosie Fejsdebaty

LOGO_KODMamy za sobą pierwszą „fejsdebatę”, która miała się stać narzędziem do wewnętrznej dyskusji na temat przyszłości KOD-u. Pomysł świetny, niemniej brak czasu i zawiłości proceduralne trochę mnie przerosły. Z zainteresowaniem jednak przeczytałem co sądzą koleżanki i koledzy i myślę, że jakiś ogromnych różnic między nami chyba nie ma. Przyłączyłem się do frakcji Wojtka, gdyż podobnie jak on, mimo że nie uważam się za „gołębia” to jednak mam świadomość, że mija powoli czas wyrażania swojej niezgody za pomocą manifestacji. Wyjaśnię dlaczego.

Demonstracje, by odniosły swój skutek muszą być masowe. Aby były masowe musi być, jak mówi Jarek Marciniak, „wkurw”. Tymczasem społeczeństwo w swojej masie jest wygodne i szybko się dopasowuje do panujących warunków. Polacy jako nacja mają to chyba w genach. Czy się poddać? Absolutnie nie. Ale praca u podstaw to nie pusty slogan. Nie łudźmy się, że edukacją nauczymy młodzież czy dorosłych poszanowania dla zasad demokracji na tyle by nie ulegali obietnicom populistów czy wręcz nacjonalistów. To niemożliwe. Ale powstaliśmy na wzór KOR-u i idąc za tym wzorem musimy stworzyć środowisko ludzi, którzy będą „promieniowali” na zewnątrz. Wyważonymi poglądami, odwagą cywilną, niezgodą na psucie państwa. W swoich wyborach będą popierali ludzi, dla których ważne są wypracowane przez pokolenia zdobycze demokracji: wolność, równość wobec prawa, trójpodział władzy, równouprawnienie, swobody religijne itp.. Aby takie środowisko powstało musimy współdziałać z partiami politycznymi ale na równych prawach. Jednak KOD musi się zmienić. Jeszcze raz powtórzę: nie mówię, że trzeba zrezygnować z demonstracji – sam chętnie biorę w nich udział – ale musimy patrzeć w przyszłość, bo to przyszłość niesie nam zagrożenia, na które musimy być przygotowani. I jeśli takie zagrożenie zobaczymy musimy demonstrować i nie tylko – jestem za tym by protesty były nawet ostrzejsze ale „w sprawie”. Tymczasem widzę w KOD-zie chęć celebrowania wydarzeń z przeszłości, która choć piękna, to jednak przeszła. Dlatego trzeba myśleć o tym jak wpływać na polityków, na życie społeczne, na młodzież. Narzędzi jest sporo.

To prawda, nasza historia zamiast łączyć – dzieli. Ale moim zdaniem to nie jest duży kłopot, gdyż homogeniczne społeczeństwo, które mieliśmy w PRL, do którego z takim sentymentem odwołują się działacze PiS, już nigdy nie powróci. Jesteśmy krajem coraz bardziej różnorodnym narodowościowo, religijnie i światopoglądowo. I tą różnorodność należałoby rónież podkreślać, żeby unaocznić innym współobywatelom, że Polska stała się domem dla wielu obcokrajowców, którzy pracują na ten kraj, również na subwencje dla partii politycznych i na ich kiełbasy wyborcze. Trzeba przedstawić stanowisko, że retoryka PiS-u i innych populistów jest fałszywa i szkodliwa, że nikt nam Polski ukraść nie chce, że Polska jest (była) krajem podziwianym za swoją przemianę, energię, pracowitość. Trzeba walczyć z poglądem, że Polak = katolik. Owszem, większość z nas to katolicy ale ogromna i coraz większa masa obywateli nie identyfikuje się z kościołem katolickim. Ci obywatele też mają prawo czuć się tu jak u siebie. Żeby to było możliwe trzeba piętnować i zwalczać każdą dyskryminację i nierówność wobec prawa.

Pojęcie „społeczeństwo obywatelskie” jest obarczone różnymi konotacjami od stuleci. Ale dziś, w naszej rzeczywistości, wydaje się, że definicja zawarta w Wikipedii, a która mówi o aktywności i zdolności do samoorganizacji, niezależności od władz (instytucji) państwowych oraz o świadomości potrzeb wspólnoty i odpowiedzialności za jej dobro, z grubsza określa kierunek w jakim powinniśmy pójść. Mam takie marzenie by PiS przeminął, Kukiz przeminął, by pojawiło się nowe pokolenie polityków, które zawróci Polskę z drogi na manowce i… żeby KOD działał dalej. Jako wspólnota ludzi, którzy chcą coś zrobić dla wspólnoty, jako tygiel pomysłów, wylęgarnia talentów. A jeśli trzeba by zorganizować manifestację? KOD zawsze pierwszy kochani 🙂


Obrazek u góry: Debata. Wymiana pomysłów. CC0 Domena publiczna (za pixaby.com)

Share Post
Written by
No comments

LEAVE A COMMENT