Politycy, weźcie się w garść!


Manifestacja w obronie niezależności sądów w Koszalinie 26.07.2018. Przed gmachem koszalińskiego sądu zebrało się ok. 350 osób. Było więcej młodych niż ostatnio. I byli nie tylko koszalinianie.

Pojawili się także wczasowicze, m.in. z Poznania i Warszawy.
Manifestantom rozdaliśmy „Gazetę Suwerena”.

Nasze Termopile

Polska i europejska flaga przed biurem partii, która prowadzi Polskę na Wschód Fot. Elżbieta Skrzyniarz

Zbieraliśmy też podpisy pod listem do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. List przedstawiła zgromadzonym Halina Kołtan z KOD-u Koszalin.
– Jako obywatel Polski, a zarazem Unii Europejskiej, nalegam i proszę o podjęcie szybkich i radykalnych kroków w celu ratowania naszej wolności, obrony zasad państwa prawa oraz demokracji w naszym kraju – czytała. – My, obywatele Polski, uznajemy Unię Europejską za nasze wspólne dobro i jedyne miejsce dla przyszłej Polski. A czas już najwyższy, bo Sąd Najwyższy to nasze Termopile.

Marianna Urycka z KOD-u Koszalin odczytała podziękowania od prezes Małgorzaty Gersdorf. Pani profesor dziękowała protestującym, którzy w jej ocenie wykazali się obywatelską dojrzałością, odwagą i troską o demokratyczne państwo prawa.
– Zdobyliście szacunek całego demokratycznego świata – czytała Marianna Urycka.

Skok na sąd

Tu jest Polska Fot. Zdzisław Pacholski

Dlaczego sądy są ważne dla zwykłych obywateli? Beata Korbak, pełniąca obowiązki koordynatora KOD-u Koszalin, podała przykład procesu o wiaderko warte osiem złotych.
– Proces trwał długo, a jego koszty przekroczyły 2 tys. zł – pokiwała głową. – Taka sprawa w ogóle nie powinna trafić do sądu. Bolączkami wymiaru sprawiedliwości jest obciążenie drobnymi sprawami, przewlekłość i brak kadr. Prawdziwe reformy stopniowo poprawiają działanie instytucji.

Tymczasem PiS dokonuje po prostu skoku na sąd.
– Dlatego ważne, byśmy się spotykali, by naszą presję czuli ci, którzy skłonni byliby zmięknąć, gdyby dojna zmiana obiecała im awans – przekonywała Katarzyna Paprocka, wiceprzewodnicząca KOD-u Zachodniopomorskie.

– Władza będzie teraz szła na konfrontację, a im szybciej do tej konfrontacji dojdzie, tym szybciej skończy się pisowskie bezprawie – nie krył entuzjazmu mężczyzna z tłumu. – Ostatnie wybory PiS wygrał, bo do urn poszło mniej niż 50 proc. uprawnionych. Na kolejne wybory musi nas pójść jak najwięcej!

– Akurat wracam z Warszawy, gdzie pod pałacem prezydenckim demonstruje kilkanaście tysięcy osób – wyjawił Błażej Papiernik z .Nowoczesnej. – Jest ich dużo, ale potrzebują naszego wsparcia. Niech czują wsparcie Koszalina i całej Polski!
– Koszalin, Warszawa – wspólna sprawa – odkrzyknął tłum.

Przyszłość naszych dzieci

Konstytucja ma pierwszeństwo Fot. Małgorzata Maria Szmat

– Od kilku lat PiS niszczy nasz kraj, jeśli jednak stracimy nadzieję, to jaką przyszłość zostawimy naszym dzieciom? – pytał Maciej Mielczarek z KOD-u Koszalin. – Musimy zaangażować się w nadchodzących wyborach, nakłonić ludzi, by poparli środowiska demokratyczne.

Maciej Mielczarek wygłosił też apel do polityków opozycji demokratycznej, by nie dzielili się na 15 formacji. Jeżeli nie potrafią stworzyć jednego bloku wyborczego, niech stworzą dwa.
– Politycy, weźcie się w garść! – wykrzyknął.

– Idziemy po prawo i sprawiedliwość! – zarządził Tomasz Rogowski z KOD-u Koszalin, a kilkusetosobowy tłum ze zniczami i latarkami wyruszył w kierunku biura posła Jarosława Kaczyńskiego na placu Wolności.

– Uwaga, uwaga tu obywatele! – krzyczeli manifestanci, a dwoje z nich umocowało przed wejściem do biura transparent z napisem „WyPiSdalać!”.

 

Manifestacja w obronie niezależności sądów w Koszalinie 26.07.2018

 

Zdjęcie u góry: „Uwaga, uwaga, tu obywatele!” Manifestanci przed siedzibą PiS-u Fot. Zdzisław Pacholski

 

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT