Powstrzymać wycinkę sędziów

Manifestacje przed sądami odbyły się 11 czerwca w blisko stu miastach w całej Polsce.  W zachodniopomorskim manifestowano w obronie sędziów Sądu Najwyższego w Drawsku Pomorskim, Gryficach, Kołobrzegu, Koszalinie, Myśliborzu, Policach, Sławnie, Szczecinie, Świnoujściu.

Relacja Waldemara Rogala z Drawska Pomorskiego -> tutaj

Relacja Krzysztofa Ulanowskiego z Koszalina i fotorelacja Krzysztofa Wojteckiego ze Szczecina – poniżej.

Koszalin w obronie sędziów Sądu Najwyższego

Przed gmachem koszalińskiego Sądu Okręgowego zebrało się około 60-70 osób. Na początek wysłuchaliśmy „Ody do radości”. Dlaczego akurat ta pieśń, hymn Unii Europejskiej? Ponieważ demonstracje miały być z założenia formą nacisku na Komisję Europejską, by ta zaskarżyła pisowską ustawę o Sądzie Najwyższym do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

– Ustawa, która ma wejść w życie 3 lipca, znosi niezależność Sądu Najwyższego – tłumaczył Tomasz Rogowski z KOD-u Koszalin. – Kilkudziesięciu sędziów SN zostanie przeniesionych w stan spoczynku, wbrew zasadzie nieusuwalności sędziów. A w ich miejsce mianuje się partyjnych nominatów.
Ustawę zaskarżyć mogą pisowskie władze (czego oczywiście nie zrobią), albo właśnie Komisja Europejska. Propaganda reżimu nazywa apele do Unii Europejskiej „donoszeniem na Polskę za granicę”. Przede wszystkim jednak PiS to nie Polska. To grupa przestępcza, która naszą ojczyznę niszczy.
– A poza tym Unia Europejska nie jest czymś zewnętrznym, tylko organizacją, do której Polska należy – zaznaczył mówca.
Czy jednak naciski na komisję mają szanse powodzenia? Na pewno próbować warto.
– Trybunałowi Sprawiedliwości niedawno udało się powstrzymać wycinkę Puszczy Białowieskiej – przypomniał Tomasz Rogowski. – Może uda mu się też powstrzymać wycinkę sędziów.

Na zakończenie manifestacji tradycyjnie już wysłuchaliśmy „Murów” Jacka Kaczmarskiego.

relację napisał Krzysztof Ulanowski, zdjęcia – Małgorzata Maria Szmat ; KOD Koszalin

Szczecin w obronie sędziów Sądu Najwyższego

Pod Sądem Rejonowym, na placu Żołnierza Polskiego w Szczecinie zebrało się w poniedziałek 11 czerwca o godzinie 19 około trzystu osób by zademonstrować w obronie niezawisłości sędziów i niezależności sądownictwa.
Rozstrzyga się, czy Komisja Europejska zaskarży do Trybunału Sprawiedliwości ustawę o Sądzie Najwyższym sprzeczną ze standardami państwa prawa.


Poniżej fotorelacja Krzysztofa Wojteckiego z manifestacji:

Share Post
Written by
No comments

LEAVE A COMMENT