Żeby Margot nigdy już nie szła sama – Koszalin, 7 i 9.08.2020

Kiedy ktoś jest pozbawiony wolności, liczy się każdy życzliwy głos zza murów i krat.

W piątek, 7 sierpnia przed koszalińskim biurem PiS-u odbyła się niewielka manifestacja Strajku Wkurzonych. Przybyło ok. 30 osób, w większości bardzo młodych, ale było też kilkoro koderów, nieco starszych. KOD zapewnił także sprzęt nagłaśniający. Młodzi mówcy odnosili się do ogólnopolskich wydarzeń politycznych z ostatnich dni i tygodni.

Stop bzdurom!

Kiedy koszalińscy Wkurzeni rozchodzili się, na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie trwały już protesty w obronie Margot, pochodzącej z naszego miasta aktywistki Stop Bzdurom. W 2019 r. Margot uczestniczyła w pierwszym, koszalińskim Marszu Równości. W tym roku zaś miała uczestniczyć w ozdobieniu warszawskich pomników tęczowymi flagami. Był to protest przeciwko trwającej już od dłuższego czasu kampanii nienawiści przeciwko osobom LGBT+. W nagonce biorą udział reżimowi politycy i propagandyści oraz niektórzy biskupi katoliccy.

Margot zarzuca się też uszkodzenie furgonetki z obraźliwymi, homofobicznymi sloganami. Na wniosek prokuratury sąd postanowił aresztować aktywistkę na dwa miesiące. Wielu prawników uznało ten środek zapobiegawczy za niewspółmiernie surowy i zwyczajnie absurdalny. Stąd protesty w centrum stolicy. Policja potraktowała manifestujących wyjątkowo brutalnie; niemal pół setki z nich zatrzymano. Wywołało to kolejne protesty w całej Polsce.

Wsparcie jest ważne

W naszym mieście spontaniczna akcja w obronie Margot odbyła się w niedzielę, 9 sierpnia przed pomnikiem Piłsudskiego. Przybyło ok. 80 osób, w tym koderzy. KOD ponownie zapewnił nagłośnienie. Przemawiało kilka osób, w tym m.in. Magdalena Młynarczyk, która osobiście zna aresztowaną aktywistkę.

– Chciałam wam wszystkim przekazać pozdrowienia i podziękowania od rodziców Margot za to, że jesteście, za wasze wsparcie – podkreśliła.

Mówczyni wyjaśniła też kwestię tożsamości aktywistki.

– Wbrew temu, co się twierdzi, to nie jest osoba trans – zaznaczyła. – To jest osoba niebinarna, która używa żeńskich końcówek.

Jak pomóc Margot?

– Kiedy ktoś siedzi w celi, każdy wyraz wsparcia, życzliwości, solidarności jest ważny – zwróciła uwagę Magdalena Młynarczyk. – Dlatego piszmy do Margot listy z takimi wyrazami wsparcia. Niezależnie od tego, czy popieramy formę jej protestu – zaapelowała.

Reżim potrzebuje wroga

W imieniu KOD-u przemawiał Tomasz Rogowski, który podkreślił, że osoby LGBT+ nie są pierwszą grupą, która padła ofiarą ataków reżimu.

– Niedemokratyczna władza potrzebuje wrogów, by odwrócić uwagę od własnej nieudolności i od przestępstw popełnianych przez swoich prominentów i funkcjonariuszy – zauważył. – Boi się, że lud ją znienawidzi, dlatego wskazuje temuż ludowi kogoś innego do nienawidzenia.

Manifestacji przyglądali się z oddali zarówno policjanci, jak i młodzi mężczyźni, których wygląd wskazywał na powiązania ze skrajną prawicą.

Fot. Marsz Równości Koszalin

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT