2.04.2017: Apel Poległych Wartości w 20. rocznicę uchwalenia Konstytucji RP

Apelem poległych wartości i aktem oskarżenia odczytanym pod siedzibą szczecińskiego PiS zachodniopomorski Komitet Obrony Demokracji uczcił dwudziestą rocznicę uchwalenia Konstytucji.

W niedzielę, 2 kwietnia 2017r. o godz. 18. na placu Solidarności odbył się „Apel poległych wartości” , które obecny rząd przy poparciu większości sejmowej bądź to próbuje, bądź to już „uśmiercił”: apolityczność sił zbrojnych, świeckie państwo, Trybunał Konstytucyjny, wolne media, niezawisłość sędziów, prawo do prywatności, wolność zgromadzeń i ochrona przyrody.
W wydarzeniu wzięło udział ok. 200 osób. Na wstępie Anna Rybakiewicz pełnym emocji głosem przypomniała zebranym czym jest konstytucja, jak powstała i dlaczego jest taka ważna. Po jej wystąpieniu dłuższe i krótsze przemowy dotyczące kolejnych wartości poprzedzało ceremonialne wniesienie symbolicznego nagrobka i złożenie na nim zapalonego znicza. Po ustawieniu nagrobków odśpiewano „Odę do radości” i zrobiono zdjęcie zbiorowe.

O 20. pod siedzibą PiS przy ul. Mickiewicza 69 – rozpoczęto drugą część obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji. Odbyło się równie emocjonalne odczytanie „aktu oskarżenia” poszczególnych członków Prawa i Sprawiedliwości. Po każdym odczytanym nazwisku skandowano „będziesz siedzieć” jako przestrogę dla działaczy partii rządzącej, którzy dopuścili się łamania praw konstytucyjnych. Tu także ustawiono nagrobki z „poległymi wartościami” tworząc symboliczny cmentarz przed schodami prowadzącymi do siedziby PiS. Na ścianie pobliskiego budynku wyświetlono slajdy z hasłami przypominającymi o rocznicy uchwalenia Konstytucji. Na koniec „akt oskarżenia” wraz z egzemplarzem Konstytucji umieszczono w skrzynce na listy znajdującej się na drzwiach siedziby PiS. W wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięciu KOD-erów ze Szczecina i Stargardu.

2 kwietnia 1997 roku Zgromadzenie Narodowe, czyli połączone izby Sejmu i Senatu, uchwaliło Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Był to akt wieńczący kilkuletnią pracę nad budową nowego dokumentu kształtującego ustrój wolnej, odrodzonej Polski. Był też wynikiem ogromnego kompromisu różnych sił politycznych w Polsce, potrafiących wznieść się ponad podziałami w imię odpowiedzialności za przyszłość kraju i umożliwienie rozpoczęcia drogi wprowadzającej Polskę orbitę państw cywilizacji zachodniej.
Konstytucja uporządkowała podstawowe i fundamentalne prawa człowieka i obywatela, prawa i obowiązki państwa i najważniejsze wartości. Stworzyła też czytelny schemat systemu prawnego. Preambuła do konstytucji wskazuje na źródła tych praw wypływające z historii, kultury, doświadczeń, formułowanych w oparciu o poszanowanie wolności i odpowiedzialność za następne pokolenia Polek i Polaków.

 

Apel Poległych Wartości na placu Solidarności w Szczecinie:

Apel Poległych Wartości przed siedzibą PIS przy ul. Mickiewicza 69 w Szczecinie:

Wszystkie zdjęcia: Krzysztof Wojtecki

Share Post
Written by
No comments

LEAVE A COMMENT