Dziękujemy za Waszą pracę na rzecz wolnych wyborów!

W całym regionie koderzy zbierali w ostatnich miesiącach podpisy pod listami kandydatów demokratycznych. W ostatnich dniach była to ekspresowa zbiórka pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego.

W tym czasie nikt poza Trzaskowskim nie musiał już bowiem podpisów zbierać. Ekspresowa zbiórka udała się dzięki ogromnemu zaangażowaniu zwykłych ludzi, a w tym koderów i aktywistów innych organizacji społecznych.

Czasem wicher, czasem deszcz

W Szczecinie koderzy początkowo zbierali podpisy pod listami czworga demokratycznych kandydatów. Kodowy namiot stawał na Jasnych Błoniach nawet w czasie deszczu i wichury.

Natomiast później w zbiórkę podpisów pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego szczególnie zaangażowali się Ludmiła Szymaniak i Romuald Gajewski z Zarządu Regionu.

– Już pierwszego dnia zbiórki ustawiła się do nas kolejka – mówi Romuald Gajewski. – Przez kilka godzin nie miałem ani jednej wolnej chwili – dodaje z zadowoleniem.

Podpisy zbierało też wielu innych koderów, a w tym m.in. Anita Zdrojewska-Lichosik, Magdalena Konury, Barbara Pyć-Podlewska, Henryka Brzezińska, Anna Pesta, Hanna Źródlewska, Krystyna Majorczyk, Sabina Krzyżanowska, Halina Gołębiewska, Danuta Burzyńska, Waldemar Jankowski, Bernard Andrejczuk.

– Czuć było zaangażowanie ludzi – relacjonuje Romuald Gajewski. – Nieznajomi sami podchodzili w parku czy na ulicy, wypełnione już listy dostawałem m.in. z Polic…

Zielony Koszalin

W Koszalinie koderzy podpisywali się pod listami wszystkich demokratycznych kandydatów. Poszczególne osoby z KOD-u, w zależności od swoich przekonań politycznych, zaangażowały się natomiast w zbiórkę podpisów m.in. pod kandydaturami Roberta Biedronia (była wiceprzewodnicząca Zarządu Regionu Katarzyna Paprocka) i Szymona Hołowni (nasz były koordynator Maciej Mielczarek).

Później większość koszalińskich demokratów w taki czy inny sposób zaangażowała się w pomoc Rafałowi Trzaskowskiemu. W czasie manifestacji 4 czerwca aktywiści krążyli z listami po Rynku Staromiejskim. Ludzie podpisywali się chętnie. Ponadto w siedzibie KOD-u Koszalin codziennie czekali na mieszkańców członkowie KOD-u i sympatycy Partii Zieloni. Na koszalińskiej giełdzie koderzy zbierali podpisy obok platformersów i aktywistek Ery Kobiet. Te ostatnie zbierały też w Mielnie. No i oczywiście wszyscy odwiedzaliśmy z listami naszych sąsiadów i znajomych.

W Mielnie podpisy zbierały aktywistki Ery Kobiet. Fot. archiwum Doroty Chałat

– Wraz z grupą wolontariuszek zebrałyśmy 240 podpisów – mówi koderka Elżbieta Skrzyniarz.  

Koderka Małgorzata Maria Szmat koordynowała zbiórkę innej grupy aktywistów. Zaniosła do siedziby PO listy ze 140 podpisami. Kolejne kilkadziesiąt podpisów zebrały Marianna Urycka i Halina Kołtan.

Koszalińska manifestacja 4 czerwca. Halina Kołtan trzyma listę z podpisami. Fot. Beata Korbak

– W Kołobrzegu zebraliśmy jakieś kilkaset podpisów – ocenia Danuta Kasperska z kołobrzeskiego KOD-u.

W Szczecinku lokalna PO zajęła się zbiórką sama.

– Rzecz jasna proponowaliśmy naszą pomoc, ale zapewniono nas, że ekipa PO jest już na ulicach i sobie poradzi – relacjonuje Marek Stojak ze szczecineckiego KOD-u.

Rekordowe Drawsko

Prawdziwy rekord padł w niewielkim Drawsku Pomorskim, w którym mieszka ok. 12 tys. mieszkańców.

– Drawscy koderzy zebrali 1300 podpisów w samym mieście – informuje Waldemar Rogal z Drawska. – Koderzy w Złocieńcu ponad 200!

Bardzo ładnie wypadła też zbiórka w Stargardzie. W sumie koderzy zebrali tysiąc lub nawet nieco ponad tysiąc podpisów.

– Z czego ponad 700 zebrała nasza rekordzistka Grażyna Suchowerska – zaznacza Barbara Eiding ze stargardzkiego KOD-u.

Stargardzcy koderzy zbierali podpisy wspólnie z aktywistami z Obywateli Stargard.

Podpisy w Stargardzie zbierała m.in. Barbara Eiding. Fot. KOD Stargard

W powiecie myśliborskim w zbiórkę podpisów zaangażowały się przede wszystkim dwie lokalne koderki: Jolanta Lisiecka oraz nasza szefowa regionu Magdalena Kubiak-Jacura.

Wczoraj, 13 czerwca Zarząd Regionu przyjął stanowisko, w którym podziękował zachodniopomorskim koderom za ich udział w zbiórce podpisów pod listami demokratycznych kandydatów, w tym także za podpisy zbierane w ciągu ostatnich, gorących dni.

Na zdjęciu u góry szczecińscy koderzy maszerują z transparentem z napisem: „Żądamy równych szans w prawdziwych wyborach”. Fot. Waldemar Jankowski

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT