„Gąsienice” nadgryzają demokrację – akcja edukacyjna

Gąsienica Tour 2018 – pod taką nazwą jeździmy po całym kraju ze specjalną instalacją, przedstawiającą demokrację jako zielony liść, który zjadany jest przez szkodników -gąsienice podpisane nazwiskami: Putin, Orban, Babis, Kaczyński, Piotrowicz i Ziobro.
Spotykamy się w różnych miastach z mieszkańcami, by namawiać ich do aktywnego uczestnictwa w wyborach i  życiu społeczno-politycznym.

To już druga edycja Gąsienica Tour, podczas pierwszej platforma przejechała ponad 15 tysięcy kilometrów, będąc w 300 miastach całej Polski.

Podsumowanie pobytu Gąsienic w woj. zachodniopomorskim

16 sierpnia Łukasz Olejnik (aka Antek Maciarenko) przekazał przyczepę Wiesławowi Suchogórskiemu w Gorzowie Wlkp.
Mówi Łukasz: „Gąsienice były u nas od 13.07.2018,  przejechały ok 2700 km, koszt paliwa i drobnych napraw wyniósł 1670 zł. W tym czasie odwiedziliśmy Świnoujście, Międzyzdroje, Szczecinek, Police, Choszczno, Stargard (obchody święta policji i powitanie Jojo Brudzińskiego), Podgrodzie k.Nowego Warpna (powitanie Dudy) i najwięcej po Szczecinie.
Rozdaliśmy kilka tysięcy ulotek, przeprowadziliśmy setki rozmów.
Nie udało się pojechać z robalami na spacer do Łobza i Kołobrzegu jak było planowane, może w przyszłym roku bo mam nadzieję że znowu będziemy mieć możliwość ugościć szkodniki.
Serdecznie dziękuję osobom zaangażowanym w wyprowadzanie robali na spacer w imię demokracji i osobom, które zasponsorowały paliwo”

Poniżej fotorelacja z trasy instalacji „Gąsienice pożerające Demokrację” po województwie zachodniopomorskim. Zdjęcia – różni autorzy, KOD Zachodniopomorskie.

Nie dajmy pożreć demokracji! Zatrzymajmy populizm i nacjonalizm!

Instalację zaprojektował na paradę w Duesseldorfie Jacques Tilly, niemiecki ilustrator i karykaturzysta.

Tuż przed wyborami parlamentarnymi czescy aktywiści z grupy Kaputin, którzy walczą z populizmem, nacjonalizmem i ksenofobią, wykorzystali ją do akcji „Housenky Tour”.
W roli szkodników czeskiej i europejskiej demokracji wystąpili Andrej Babis, Władimir Putin, Jarosław Kaczyński i Viktor Orban. Z instalacją aktywiści przemierzyli cały kraj, tłumacząc rodakom, dlaczego nie należy dać się zwieść chwytliwym populistycznym hasłom, a przede wszystkim dlaczego jest tak ważne, by uczestniczyć w wyborach i dać odpór odśrodkowym ruchom prawicowym, które chcą zniszczyć wspólnotę europejską

W Polsce instalacja jest od listopada 2017. Towarzyszy jej obywatelska akcja edukacyjna. Instalacja została nieco przerobiona: liść demokracji pożerają – prócz Putina, Orbana, Babisa i Kaczyńskiego – Antoni Macierewicz (a od roku 2018 – Stanisław Piotrowicz) i Zbigniew Ziobro.
Polska edycja akcji kładzie nacisk na uświadomienie Polakom konieczności masowego udziału w nadchodzących wyborach samorządowych oraz zjednoczenia w walce o demokratyczne, europejskie wartości i utrzymanie ładu konstytucyjnego.

Finał akcji zaplanowany jest przed samorządowymi wyborami w Krakowie.

Share Post
Written by
No comments

LEAVE A COMMENT