Kiedy idę do lekarza, nie interesuje mnie jego światopogląd

Koszalin, 8 marca 2018

Jeśli chcesz zmian, nie możesz mówić, że polityka jest brudna. Musisz chodzić na wybory, ale także w wyborach startować.

 

Około stu koszalinian, głównie kobiet, wyruszyło sprzed pomnika Piłsudskiego i przemaszerowało ulicą Zwycięstwa w kierunku Rynku Staromiejskiego.

Marszałek dał prawa

Dlaczego Piłsudski? Bo to on, jako naczelnik państwa, sto lat temu przyznał Polkom prawa wyborcze.
Manifę zorganizował Kongres Kobiet, Era Kobiet oraz Komitet Obrony Demokracji. Po drodze uczestniczki skandowały hasła, jak np. „Kasa na szkoły, nie na kościoły”. Przed ratuszem jako pierwsza wystąpiła Dorota Chałat z Kongresu Kobiet, która w swoim przemówieniu oparła się na tekście „Stulecie praw kobiet” Anny Nowickiej.
– 8 marca to nasze święto – rozpoczęła. – W tym dniu szczególnie głośno powinnyśmy mówić, że jesteśmy dumne z naszych prababek, babć, matek, bo dzięki ich walce o kobiecą niezależność, możemy dzisiaj kształcić się i dalej walczyć o godność kobiet. To one ponad 100 lat temu walczyły o nasze prawa, często narażając przy tym życie. W tym roku 8 marca świętujemy szczególną rocznicę – 100-lecia uzyskania praw wyborczych dla kobiet w Polsce. Najłatwiej było uzyskać czynne prawo wyborcze, z biernym było znacznie trudniej. Co jest tak ważne w biernym prawie wyborczym. Ano właśnie – możliwość bycia wybraną.
Mówczyni przypomniała też nieco nowszą historię.
– Pamiętacie rok 1989? Wcześniej była jedna partia i wybory nie były potrzebne. Zachowywano jednak pozory demokracji i to jest powód, dla którego nadal, po 29 latach nie traktujemy wyborów poważnie. Pamiętacie podpisanie konkordatu, który spowodował, że ambony są lokalnymi odpowiednikami billboardów wyborczych, a każda partia żyje w szponach kościoła i jego nakazów w zamian za coniedzielną agitkę? Pamiętacie, kto doprowadził do coraz mocniejszego zaciskania się pętli męskich rządów nad naszym ciałem i duszą? No kto? My same, kobiety bierne politycznie. Nie dajmy sobie wmówić, że polityka jest brudna. No może jest, ale tylko dlatego, że nie robisz jej ty. Chcesz być dobrze reprezentowana – pozwól się wybrać.
Pod koniec przemówienia Dorota Chałat poinformowała o tym, że przy prezydencie miasta działać będzie Rada Kobiet.

Nie filozofuj, aptekarzu

Przemawiała też Katarzyna Paprocka, wiceprzewodnicząca Zarządu Regionu Komitetu Obrony Demokracji, która z kolei wykorzystała dane z raportu Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
– Jedna czwarta nauczycieli wychowania do życia w rodzinie to katechetki – rozpoczęła. – Rzecz bez znaczenia? Niekoniecznie. Oto kilka złotych myśli, które uczniowie usłyszeli na lekcjach: „Homoseksualistów należy izolować i leczyć, gwałt jest karą za rozwiązłość, a antykoncepcja to wymysł szatana. Tylko kalendarzyk może zapobiec ciąży, bo prezerwatywa to wymysł szatana. Jedną z metod antykoncepcji jest położenie się przez dziewczynę w wodzie z octem, która wypłucze i zabije plemniki”.
Mówczyni podkreśliła, że jeśli my, dorośli będziemy przymykać oko na bzdury, których wysłuchują dzieci, sytuacja w naszym kraju nigdy się nie zmieni.
– Proszę państwa, kiedy idę do lekarza, nie interesuje mnie jego światopogląd. Oczekuję, że otrzymam poradę zgodną z nowoczesną wiedzą medyczną. Jeżeli lekarzowi przeszkadza w takim wykonywaniu pracy jego światopogląd, to powinien zmienić zawód. Również wizyta w aptece nie ma być pretekstem do filozoficznej rozmowy o życiu.

Ulice dla kobiet

Z kolei Beata Korbak z KOD-u Koszalin mówiła o warszawskim projekcie „Ulice dla kobiet”.
– Śladem Warszawy poszły już inne miasta, w tym m.in. Poznań – zaznaczyła –Rada Miasta zadeklarowała tam, że w tym roku wszystkie nowe nazwy ulic, placów i skwerów mają upamiętniać zasłużone w historii kobiety. Podobna akcja przydałaby się i w Koszalinie, gdzie kobiety są patronkami tylko dziesięciu ulic i trzech rond. Tymczasem ulic upamiętniających mężczyzn jest ponad 150!

Na koniec manifestacji Katarzyna Paprocka zaprosiła wszystkich do udziału w Obywatelskiej Kontroli Wyborów i w zbiórce darów dla uchodźczyń, a także na spotkanie z ekonomistką prof. Anetą Zelek, która odwiedzi Koszalin już 13 bm.
Wykład odbędzie się w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Początek o godz. 18.00.


Wszystkie zdjęcia: Elżbieta Skrzyniarz

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT