Kołobrzeg: tutaj też rzeźby upomniały się o Konstytucję

4 sierpnia 2018. Happening KODu również w Kołobrzegu. Rzeźby Turystka i Mały Rybak zostały ubrane w koszulki z napisem „Konstytucja”.

Ten ogólnopolski happening to reakcja na akcję policji, która ściga osoby, które 28 lipca zawiesiły koszulkę z napisem „Konstytucja, Jędrek” na szczecińskiej rzeźbie Lecha Kaczyńskiego.

Zgodnie z oświadczeniem ZG KOD (źródło https://www.ruchkod.pl/oswiadczenie-komitetu-obrony-demokracji/ ):
cyt.”Była to forma zamanifestowania naszego przywiązania dla najważniejszych dla nas wartości, a także próba zwrócenia uwagi szerokiej opinii publicznej na fakt, że prezydent Andrzej Duda, mimo licznych protestów obywatelskich, podpisał się pod ustawą zmieniającą Sąd Najwyższy w kolejną – po Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądowniczej – atrapę. Ustawa ta bowiem jawnie łamie najwyższy akt prawny, jakim jest Konstytucja…

Wstrząsnęła nami jednak reakcja aparatu ścigania. Rozpoczęła się nagonka, dochodzenia i zastraszanie, bo tylko tak można rozumieć „paski” w TVP z informacjami o poszukiwaniu „sprawców”, jak przestępców. Okazało się, że słowo KONSTYTUCJA jest dla rządzących nie tylko wstydliwe, ale i obraźliwe, skoro zarzuca się nam, że znieważyliśmy pomnik. Oskarżenia te uważamy za absurdalne, ale rozumiemy je jako histeryczną reakcję władzy i próbę odwrócenia uwagi od faktu rozmontowania przez nią praworządności w Polsce.

Dlatego w akcie obywatelskiego sprzeciwu oraz solidarności ze ściganymi postanowiliśmy obnażyć prawdziwe intencje PiS-u i minionej nocy w wielu miastach Polski zawiesiliśmy na innych pomnikach i rzeźbach koszulki z napisem KONSTYTUCJA. Chcemy w ten sposób się przekonać, czy według PiS-owskiego aparatu władzy i przemocy słowo KONSTYTUCJA znieważa również Warszawską Syrenkę, Smoka Wawelskiego, szczecińskiego marynarza, wrocławskie krasnale, a także Agnieszkę Osiecką, Mikołaja Kopernika czy Fryderyka Chopina…”

Turystka i Mały Rybak w koszulkach z napisem Konstytucja:

Informacja i zdjęcia: Andrzej Libera, Krzysztof Gulik, Michał Koz KOD Kołobrzeg/KOD Zachodniopomorskie

Share Post
Written by
No comments

LEAVE A COMMENT