PiS jak WRON. 13.12.2016 w Koszalinie

13.12.2016 Koszalin fot Sabina MarcinkowskaNa koszalińskim Rynku Staromiejskim w 35. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego zebrało się około pół tysiąca osób. Manifestację zorganizował KOD wraz z partiami demokratycznymi i organizacjami społecznymi.

Na centralny plac miasta przyszli sympatycy i członkowie Komitetu Obrony Demokracji, ale także Inicjatywy Polskiej, Kongresu Kobiet, Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, Zielonych i Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Przemawiali nasi koordynatorzy Anna Pawliczek i Maciej Mielczarek, a ponadto Katarzyna Paprocka i Tomasz Rogowski z KOD-u, Dorota Chałat z Kongresu Kobiet, Robert Kaczmarek z Inicjatywy Polskiej i Juliusz Adel z Zielonych. Głos zabrał też Jerzy Madej, solidarnościowy senator z 1989 r., który poinformował przy tej okazji, że właśnie wypełnił deklarację członkowską KOD-u.
Pozostali mówcy odczytali ,,dekalog złej zmiany”, wymieniając szkody, jakie wyrządziły Polsce rządy PiS-u. Mówiono więc m.in. o łamaniu Konstytucji, sparaliżowaniu Trybunału Konstytucyjnego, upolitycznieniu prokuratury, likwidacji służby cywilnej, uczynieniu z mediów publicznych partyjnej tuby propagandowej, opanowaniu firm państwowych przez Misiewiczów, wprowadzaniu chaosu w szkole, uderzeniu w prawa kobiet i wolność zgromadzeń, a także o niszczeniu przyrody polskiej.
Wtorkowe protesty odbyły się w 81 miastach w Polsce i 30 za granicą. W sumie wzięło w nich udział co najmniej kilkadziesiąt, o ile nie kilkaset tysięcy ludzi. W Warszawie według wyliczeń ratusza manifestowało 25 tys. sympatyków KOD-u i opozycji. W tym czasie demonstracja zwolenników reżimu zgromadziła zaledwie trzy tysiące osób.

Fot. Sabina Marcinkowska

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT