Szczecin: Czytanie Konstytucji. Niedziela 24.09.2017

Już wiemy, że prezydenckie propozycje zmian w ustroju polskich sądów wymagają także zmian w Konstytucji a raz otwartą furtkę trudno zamknąć. Na pewno będziemy sprzeciwiać się temu pośpiesznemu, a co za tym idzie nieuczciwemu, majstrowaniu przy naszej ustawie zasadniczej.

Żeby nasz protest niósł za sobą także zmiany w mentalności Polaków i był kolejnym krokiem w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, tekst Konstytucji powinna znać jak największa liczba obywateli. Dlatego w ubiegłą niedzielę KOD Zachodniopomorski zorganizował publiczne czytanie Konstytucji.

Zaprosiliśmy pana Andrzeja Milczanowskiego, ministra spraw wewnętrznych oraz konstytucjonalistkę panią dr Bognę Baczyńską z Uniwersytetu Szczecińskiego. Swój akces zgłosili też politycy PO i Nowoczesnej, Arkadiusz Marchewka i Piotr Misiło.

W Szczecinie zawsze jest dylemat z wybraniem miejsca dla takich wydarzeń, bo nie mamy tu centralnego punktu spotkań, czyli rynku, ale mamy za to najpiękniejsze miejsce świata – Jasne Błonia,które w słoneczne dni są tłumnie odwiedzane przez szczecinian. I tutaj właśnie stanął wczoraj nasz namiot, który tym razem udawał kącik w czytelni – ustawiliśmy biblioteczkę z książkami i wygodny fotel dla czytających.
Publiczności było sporo, większość śledziła odczytywany tekst w otrzymanych od posła Marchewki egzemplarzach Konstytucji. Pan Andrzej Milczanowski i pani Bogna Baczyńska dodatkowo komentowali co ciekawsze ustępy.
Zgromadzenie zaplanowane było na dwie godziny, więc nie udało się doczytać naszej ustawy zasadniczej do końca, ale na pewno w najbliższej przyszłości nastąpi kontynuacja.


napisała Anita Zdrojewska
Autorem zdjęć jest Krzysztof Wojtecki.

Share Post
Written by
No comments

LEAVE A COMMENT