Widmo komunizmu znów chce straszyć w polskich sądach

W czwartek, 20 kwietnia, w samo południe sędziowie przerwali na pół godziny pracę, by w swoim gronie porozmawiać o forsowanych przez PiS zmianach, mających uzależnić sądy od polityków partii rządzącej. W praktyce oznacza to powrót do PRL-u.

Dlatego też sędziów wsparł Komitet Obrony Demokracji, w całej Polsce organizując pikiety przed budynkami sądów.

W naszym regionie pikiety odbyły się m.in. w Szczecinie, Koszalinie i Świnoujściu. W pierwszym z tych miast pikietowało kilkadziesiąt osób, a w dwóch pozostałych po kilkanaście. Przed koszalińskim Sądem Okręgowym pojawili się nie tylko członkowie i sympatycy KOD-u, ale także działacze Partii Razem (zdjęcie po lewej)
Pikiety z założenia miały charakter milczący. Swoją wymowę miały jednak transparenty. W Szczecinie było to np. hasło „III RP tak, II PRL nie”, a w Świnoujściu „Ziobro i Jaki do paki”. We wszystkich miastach powiewały też flagi – kodowe, polskie czy europejskie – a w Koszalinie półtoraroczna Blanka trzymała w dłoni kwiat żonkila. W ten sposób jej mama, założycielka KOD-u Koszalin Anna Pawliczek przypomniała, że dzień wcześniej wspominaliśmy rocznicę powstania w getcie warszawskim.
Choć protest generalnie był milczący, w Szczecinie pikietujący wypowiadali się dla TV KOD Zachodniopomorskie.
Po upartyjnieniu sądów każdy z nas będzie mógł się stać ofiarą politycznego wyroku – ostrzegała Małgorzata Prokop-Płaczkowska z Inicjatywy Polskiej.
Protestujemy przeciwko temu, co szykuje nam niedouczony minister sprawiedliwości, który nie dostał się na aplikację, a teraz upolitycznia sądy i prokuraturę – oświadczyła Sabina Krzyżanowska. – To, co robi PiS, jest bardzo złe. Tylko KOD może coś zdziałać w tym kraju.
Dla mnie ważna jest idea sprawiedliwości, którą partia rządząca ma w swojej nazwie, a którą depcze – oskarżała pani Monika. – Za PRL-u sprawiedliwości nie było, bo wszystko było podporządkowane jednej partii, a teraz dąży do tego PiS.

 

Zdjęcie u góry:  koderzy ze Szczecina protestują przeciwko powrotowi PRL-u.
Fot. Krzysztof Wojtecki

Zdjęcie w tekście: półtoraroczna Blanka na pikiecie w Koszalinie.
Fot. Anna Pawliczek

Film nakręcony w Szczecinie przez TV KOD Zachodniopomorskie:

 

Fotorelacja ze Szczecina  Krzysztofa Wojteckiego:

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT