Tekst wystąpienia byłego koordynatora KOD-u Koszalin Macieja Mielczarka wygłoszonego w czasie manifestacji przed koszalińskim Sądem Okręgowym 1 października 2017 r.

„Szanowni Państwo!

Od kiedy władzę w Polsce przejął PiS, uczestniczyłem w kilkudziesięciotysięcznych marszach w Warszawie oraz w wielu manifestacjach tutaj, w Koszalinie.
Te działania pokazywały, jak wielu jest w Polsce ludzi ceniących demokrację, dawały nam, uczestnikom tych wydarzeń, poczucie wspólnoty. Myślę, że ta nasza wspólna dotychczasowa praca przyczyniła się także do obudzenia wrażliwości obywatelskiej wśród wielu Polaków.
Nie oszukujmy się jednak, udział w manifestacjach, choć może i przynoszący satysfakcję, niewiele zmienił, bo PIS jak wielki czołg jedzie po kraju, realizując co chce, i ma do tego znaczne poparcie w społeczeństwie.
Realną zmianę może jedynie zapewnić zwycięstwo w wyborach samorządowych i parlamentarnych. 
Jestem zdania, że opozycja polityczna w Polsce w obecnym kształcie nie ma szans na wygraną w wyborach. Jest rozbita, skonfliktowana, nie ma żywego, przekonującego programu, w oczach wielu straciła znacząco na wiarygodności. 
Jedynym rozwiązaniem, które widzę jest POŁĄCZENIE SIŁ i stworzenie wspólnego Porozumienia Demokratycznego.

Proszę Państwa!
W obecnej sytuacji w Polsce mamy z jednej strony wielką partię: Platformę Obywatelską, z ogromnym zapleczem organizacyjnym, finansowym i intelektualnym, która jednak nie cieszy cię takim poparciem oraz wiarygodnością jak dawniej.
Z drugiej zaś strony mamy mniejsze partie i stowarzyszenia: IP, .Nowoczesną, KOD, środowiska walczące o prawa kobiet i wiele innych. Ugrupowania te z kolei cechuje świeżość idei, zapał i chęć zmiany obecnej Polski.
Mam takie przekonanie, że gdy tylko zacznie się kampania wyborcza wszystkie wspomniane formacje demokratyczne zaczną zwalczać się nawzajem i w konsekwencji przegrają wybory. 
Alternatywą jest stworzenie porozumienia demokratycznego. Powstały z połączenia tych organizacji poważny ruch polityczny, będący mozaiką różnych środowisk politycznych, będzie mógł artykułować oraz realizować cele i wartości ważne dla tych środowisk a porozumienie takie będzie mogło być żywą i co ważne wiarygodną siłą mającą moc przejęcia inicjatywy politycznej w Polsce, którą poprą Polacy. 
Uważam, że taka koalicja jest tutaj w Koszalinie możliwa.
 Co więcej, istnieje również możliwość przeniesienia tego udanego przykładu na całą Polskę.
 Mamy przecież w Koszalinie Dorotę Różę Chałat z ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kongres Kobiet i .Nowoczesnej. Mamy Stanisława Gawłowskiego – sekretarza generalnego PO. Mamy w Koszalinie Adama Ostaszewskiego, odpowiedzialnego za ogólnopolską organizację wyborów samorządowych IP. Mamy w regionie wiceszefową KOD-u – szczeciniankę Magdalenę Filiks. Są to ludzie, którzy mają ogromne możliwości oddziaływania na swoje organizacje w całej Polsce.

Szanowni Państwo!
Nie przychodzimy tu na spacer, a targani wielkimi emocjami, z chęcią ratowania polskiej praworządności. Oczekujemy od środowisk politycznych skutecznych i widocznych działań. Życzyłbym sobie, by ugrupowania polityczne oraz ich liderzy uszanowali nasz zapał.
Czasu w Polsce już nie ma, skończył się. Potrzebne jest działanie – już dziś.
Apeluję do liderów wszystkich środowisk demokratycznych w Koszalinie, aby stworzyli POROZUMIENIE DEMOKRATYCZNE, a za tydzień w niedzielę o 19.00 przybyli tutaj przed Sąd Okręgowy w Koszalinie i opowiedzieli nam, tu czekającym na nich, jakie podjęli decyzje.

Szanowni Państwo!
 Jeśli sądzicie, że propozycja utworzenia POROZUMIENIA DEMOKRATYCZNEGO nie ma sensu pomińcie ją milczeniem. Lecz jeśli myślicie inaczej, uważacie, że istnieje potrzeba powstania zjednoczonej opozycji, proszę Was, byście pokazali to obecnym na tej demonstracji politykom przez podniesienie ręki.


Maciej Mielczarek, członek KOD Koszalin”.

Zdecydowana większość zgromadzonych podniosła ręce.

 

 

Na zdjęciu zorganizowana przez koszaliński KOD w 2016 r. debata pod hasłem „Jak Polak z Polakiem”. Maciej Mielczarek stoi trzeci z prawej. Fot. Michał Koz, KOD Kołobrzeg

 

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT