Ludzie, nie ideologia, Szczecin, 20.06.2020

Liczni szczecinianie protestowali w sobotę przeciwko homofobicznej retoryce rządzących. Koderzy też wzięli udział w tym proteście.

Wczoraj, 20 czerwca, w Parku Kasprowicza w Szczecinie – przy Trzech Orłach, odbył się wiec  organizowany przez Partię Razem oraz stowarzyszenie Lambda, pod hasłem „Ludzie, nie ideologia”. Wiec zgromadził licznych mieszkańców Szczecina i to pomimo bardzo niesprzyjającej pogody, jak i moim zdaniem niezbyt szczęśliwiej dobranej pory (rozpoczął się dopiero o godzinie 19.00). Co do liczby uczestników, to ta, biorąc pod uwagę powyższe, była rekordowa. Mam swoje szacunki, ale zamilczę ze względu na związane z epidemią ograniczenia.

Byliśmy, bo pamiętamy

W każdym razie przyszło bardzo dużo młodych ludzi oraz sporo tych, którzy przeżyli czasy komuny i dobrze pamiętają czasy odzierania ludzi z godności, dzielenia społeczeństwa na lepszych i gorszych, nacjonalistyczną i szowinistyczną retorykę. Różnica jest taka – jak ja to pamiętam – że wówczas Kościół stał po stronie słabszych, po stronie demokracji i poszanowania praw obywatelskich.

Koderzy na manifie. Fot. Alicja Tylman-Kruk

Hasło przewodnie manify nawiązywało do wypowiedzi czołowych polityków PiS, którzy o środowiskach LGBT wyrażają się w sposób poniżający i pogardliwy, nawet odczłowieczający… Skąd my to znamy? Mnie się to kojarzy z III Rzeszą i narodowym socjalizmem.

Zabierający głos na manifie przygotowali dobre, rzeczowe, na poziomie i momentami wzruszające wystąpienia. Wyrywkowo przytaczam kilka zdań zapamiętanych przeze mnie:

– Andrzej Duda nic nie robi z pedofilią w Kościele, a swoją nienawiścią dotyka jedną z najbardziej spokojnych społeczności, która chce mieć zapewnione podstawowe prawa człowieka – mówiła Wiktoria Pankowska.

Niebo było szare, za to ludzie w kolorach tęczy. Fot. Alicja Tylman-Kruk

– Lambda właśnie oznaczyła się różowym trójkątem, takim samym znakiem, jakim byli oznaczani homoseksualni więźniowie w hitlerowskich obozach zagłady – poinformował Łukasz Jurewicz. – Robimy to z prostego powodu: widzimy analogię sytuacji. Nagonka na Żydów zaczęła się od oznaczania, odczłowieczania i tworzenia z nich wroga publicznego. Teraz my, osoby LGBT plus, zostałyśmy wykorzystane do politycznych strategii i gier. Nigdy nie możemy powtórzyć gwałtu na człowieczeństwie. Dlaczego trzeba nadal powtarzać ludziom, że nienawiść prowadzi do eksterminacji. Czy to nie jest oczywiste, że prześladowanie i dyskryminacja są bestialstwem? Mówienie o kimś, że nie jest człowiekiem, jest barbarzyństwem.

Krew na rękach

– Jest przerażające, że w XXI w., w środku Europy osoby LGBT muszą walczyć o swoje prawa – rozpoczęła Monika „Pacyfka” Tichy. – Mówię teraz do was, panowie Duda, Kaczyński, Jędraszewski, Czarnek. Potomni powiedzą wam to samo. Jesteście złodziejami praw i zbrodniarzami, którzy mają na rękach krew niewinnych ludzi!

Flagi KOD-u i Razem razem? Dlaczego nie? Fot. Alicja Tylman-Kruk

Mówcy nawiązywali do nadchodzących wyborów prezydenckich i zaznaczali, że trzeba przeciwstawiać się nienawiści i stać po stronie przyzwoitości, a 28 czerwca będzie doskonałą do tego okazją.

Byliśmy też tam i my – członkowie KOD-u Szczecin. I byliśmy zauważeni dzięki koszulkom i flagom z naszym logo. Relacja „Gazety Wyborczej” jest tutaj 

https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,26051251,jestescie-zlodziejami-praw-i-zbrodniarzami-manifestacja-poparcia.html

Romuald Gajewski

Zdjęcie u góry autorstwa Razem Szczecin.

Share Post
Written by
No comments

LEAVE A COMMENT